Kirke / Præstens klumme / 65 - Hvordan skal vi nå frem til jul

65 - Hvordan skal vi nå frem til jul

 
For år tilbage lavede Johannes Møllehave en herlig gendigtning på vers af fortællingen om ”De hellige tre konger”, Kaspar, Melchior og Balthasar. Bogen er illustreret af Poul Holck. Inden de hellige tre konger når frem til krybben i Bethlehem, er der mange forhindringer og forviklinger. Det begynder med, at de hellige tre konger kommer lidt for sent af sted; for de skal nå at pakke og købe røgelse og myrra, og han, der sælger røgelse, holder lukket, men det lykkes dog kongerne at finde et par pinde i en bagbutik. Da de endelig er på vej til Bethlehem, viser det sig, at Balthasar har glemt sit guld og må hjem igen. De har hver et muldyr med, men på rejsen brækker Kaspars dyr sit ben,
 
”og dyret fik en skinne
og en bandage på,
men hele vejen halted’ det,
og kunne dårligt gå”.
 
En nat lister en tyv sig ind i deres telt og snupper guldet; senere bliver de overfaldet af røvere, en af dem bliver bidt af en skorpion, og de går den forkerte vej. Men endelig når de frem på selve den fireogtyvende.
 
”I stalden bræged’ fårene,
hvor hyggeligt det lød.
Maria sad med barnet,
som hun vugged’ i sit skød”.
 
”Hvordan skal vi nå frem til jul?” spørger vi også os selv, for der er mange hindringer under­vejs, sådan som vi har oplevet det siden marts måned, hvor landet blev lukket ned på grund af corona. Selv kirkerne blev lukket, og vi måtte fejre påske under andre former. På det tidspunkt tænkte vi, at jul kommer vi da til at fejre, som vi plejer med adskillige gudstjenester juleaften og fyldte kirker; mange kirkegængere, der med glæde synger julens salmer og lytter til juleevangeliet. De tændte juletræer og den fortættede julestemning i kirken. I skrivende stund, i midten af oktober, er der andre tegn i sol, måne og stjerner, for tilsyneladende trækker pandemien meget længere ud, end vi havde forestillet os. ”Hvordan skal vi nå frem til jul?”, når der er begrænsninger på, hvor mange vi må være i kirken. Situationen kræver kreativ tænkning, nye idéer og tiltag, forståelse og overbærenhed. Midt i alle de anderledes juleforberedelser står det dog fast, at uanset hvor mange hindringer der lægges i vejen, så bliver det jul, også i år 2020.
 
”Og stjernen over stalden
hang ung og stærk og gul,
så nåede de vise mænd
at komme frem til jul”.
 
Det gør vi også!
Kirsten Fogsgaard
Webmaster Preben Lemann